Второ коло освоивме вкупно 3 сетови против к.к.18 Август

Т.СТОЈЧЕВСКА (60)200
А.ВЕЉАНОСКА485
Е.ПЕРЕСКА438
И. ТРАЈЧЕВСКА (60)210
Т.ТАЛЕВСКА451
А.М.ВЕЉАНОВСКА399
Д.ЃУРОВСКА (60)210
М.РИСТЕВСКА (60)196

Во фаза кога нема што да се бара против машките клубови кои генерално се над 3000 кегли, тренерот Михајловски одлучи да го разигрува составот и да ја увиде реалната сила на кугларките пред мечот на колото со единствениот ривал жкк ГТЦ – Скопје како единствена женска екипа.

На овој меч се истакна одличната Андреа Вељаноска која по трет пат докажува дека е подготвена да премине 500. Овој меч не беше тој, недостигаше спортската среќа.

Останатите кугларки искуглаа коректно, Тамара Талевска како државен кадетски првак немаше добар ден и не успеа да се приближи до 500-тката како императив за првата сезона.

Преблиску до освојување на поен беше капитенот Емилија Переска која започна против Кристијан Костов, поранешен играч на Макпетрол кој го доби со убедливи 2:0. Кристијан беше заменет од Кипро Зозински кој искусно успеа да ја стопи стекнатата разлика од страна на Емилија, да ги добие двата сета кои останаа и не дозволи изненадување.

На овој меч имавме и една мала повреда на Ана Марија Вељановска која мораше да го прекини својот настап (100 кугла) со оглед на тоа што ги имавме потрошено веќе правото на замена … за среќа повредата беше од лесен карактер и Ана ќе може да го продолжи натпреварувањето во Лигата.

Со овој настап веќе се знае составот за третото коло каде што ќе се сретнеме со женската екипа на ГТЦ од Скопје. Иако се работи за екипа која во своите редови има 3 (три) искусни кугларки, репрезентативки кои со години ги бранеле боите на Македонија, во нашиот состав и стручниот штаб преовладува оптимизмот дека може да се случи до изненадување и до прва победа оваа сезона.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *