Прва победа на клубот против девојките од ГТЦ Мусандра

Posted Leave a commentPosted in Активности

Постојат победи и победи, но веројатно оваа за нашиот клуб ќе биде најзначајна која долго ќе се памети, а тоа е првата наша победа. Условите во македонското куглање се такви да овој натпревар веќе влегува во историјата како прв официјален натпревар на женски екипи во Македонија од независноста, како и прва битолска женска екипа воопшто. „Домаќинот“ битолската екипа на Пелистер ТС Холдинг кој мора да игра во Скопје бидејќи Битола нема лиценцирана куглана составена од почетници, кугларки на возраст од 15 години излезени од проектот „Кугламе и сме среќни 2018“ и гостинот, скопската екипа на ГТЦ Мусандра составена од три искусни кугларки кои долги години се натпреварувале на меѓународни првенства. Овој за нашата екипа е вкупно трет официјален меч, а претходните натпревари биле со машки екипи од МКЛ. Знаејќи ја важноста на овој натпревар и фактот дека за прв пат ќе имаме релевантен противник (жени) со кои ќе можеме да се надигруваме, возбудата, тремата и напнатоста си ја одиграа својата улога. Фактот дека возрасно сме помлади не беше проблем да се мотивира екипата и да се надигрува со поискусните ривалки на кугларските патеки. Тамара и Емилија настапија во првиот блок. Тамара со значителна нервоза не успеа да го покаже она […]

Второ коло освоивме вкупно 3 сетови против к.к.18 Август

Posted Leave a commentPosted in Активности

Т.СТОЈЧЕВСКА (60) 200 А.ВЕЉАНОСКА 485 Е.ПЕРЕСКА 438 И. ТРАЈЧЕВСКА (60) 210 Т.ТАЛЕВСКА 451 А.М.ВЕЉАНОВСКА 399 Д.ЃУРОВСКА (60) 210 М.РИСТЕВСКА (60) 196 Во фаза кога нема што да се бара против машките клубови кои генерално се над 3000 кегли, тренерот Михајловски одлучи да го разигрува составот и да ја увиде реалната сила на кугларките пред мечот на колото со единствениот ривал жкк ГТЦ – Скопје како единствена женска екипа. На овој меч се истакна одличната Андреа Вељаноска која по трет пат докажува дека е подготвена да премине 500. Овој меч не беше тој, недостигаше спортската среќа. Останатите кугларки искуглаа коректно, Тамара Талевска како државен кадетски првак немаше добар ден и не успеа да се приближи до 500-тката како императив за првата сезона. Преблиску до освојување на поен беше капитенот Емилија Переска која започна против Кристијан Костов, поранешен играч на Макпетрол кој го доби со убедливи 2:0. Кристијан беше заменет од Кипро Зозински кој искусно успеа да ја стопи стекнатата разлика од страна на Емилија, да ги добие двата сета кои останаа и не дозволи изненадување. На овој меч имавме и една мала повреда на Ана Марија Вељановска која мораше да го прекини својот настап (100 кугла) со оглед на тоа што […]

Прво коло Пелистер ТС Холдинг – Вардар, освоени 5 сетови

Posted Leave a commentPosted in Активности

Прво коло, прв официјален натпревар во својство на домаќин во кугланата Мусандра во Скопје против трофејниот Вардар, машки кугларски клуб кој секоја година се бори на меѓународна сцена, секогаш во самиот врв во МКЛ, двапати освојувач на Купот. Збунува фактот зошто женски клуб против машки, но во овие услови во Македонија каде што имаме само два женски клуба, за да се одржува играчката форма на девојките, Федерацијата одлучи да играат во заедничка лига додека нема услови женската лига да се одвои од машката. Тренерот Игор Михајловски одлучи овие први натпревари да ги ротира сите 10 играчи со цел да стекнат натпреварувачко искуство и да се одделат подобрите во формата од оние кои се помалку добри. Беа постигнати следните резултати Кугларка Патеки Резултат Освоени сетови Ивана Трајчевска 2 232 0 Андреа Велјановска 2 259 1 Михаела Ристевска 4 453 2 Михаела Петковска 4 499 1 Данче Ѓуровска 2 217 0 Тања Стојчевска 2 189 0 Емилија Переска (к) 4 464 1 Стефи Алексовска 4 481 0 Вкупно 2784 5 Први започнаа Ивана и Михаела Р. Изненадувачки, Миха го доби првиот сет, па после и вториот и противникот беше приморан да прави замена и да стави еден од најдобрите свои играчи за […]

Објавен распоредот за МКЛ 2019/20

Posted Leave a commentPosted in Активности

Распоред во МКЛ 2019/20 за Пелистер ТС Холдинг Коло Домаќин Гостин Дата Место 1 Пелистер ТС Холдинг Вардар 2014 14.09.2019 Скопје 2 18 Август 2016 Пелистер ТС Холдинг 21.09.2019 Скопје 3 Пелистер ТС Холдинг ЖКК ГТЦ Мусандра 28.09.2019 Скопје 4 Пелистер ТС Холдинг ГТЦ Мусандра 12.10.2019 Скопје 5 Имеријал Тобако ТКС Пелистер ТС Холдинг 19.10.2019 Скопје 6 Пелистер ТС Холдинг Пелистер 1982 26.10.2019 Скопје 7 Макпетрол Пелистер ТС Холдинг 09.11.2019 Скопје 8 Вардар 2014 Пелистер ТС Холдинг 25.01.2020 Скопје 9 Пелистер ТС Холдинг 18 Август 2016 01.02.2020 Скопје 10 ЖКК ГТЦ Мусандра Пелистер ТС Холдинг 08.02.2020 Скопје 11 ГТЦ Мусандра Пелистер ТС Холдинг 15.02.2020 Скопје 12 Пелистер ТС Холдинг Имеријал Тобако ТКС 22.02.2020 Скопје 13 Пелистер 1982 Пелистер ТС Холдинг 29.02.2020 Скопје 14 Пелистер ТС Холдинг Макпетрол 14.03.2020 Скопје